Flört evresi ve evliliğe hazırlık 

İnsan evleneceği kişiyi her halde çarşıdan pazardan satın alacak hali yoktur. Evlik veya evlemek için kişinin öncelikle evliliğin ekonomik, kültürel ve sosyal sorumluluğunu üslenecek olgunluğa gelmesi zorunludur. Sorumluluk sahibi olmamış insanlarla evlilik, zorlu bir evliklik sürecini beraberinde getirir ve çok büyük fadakarlıklara, belki de pişmanlıklara da sebeb olabilir.

Klasik anlatımla, insan hayatına üç şeyi daha en başından katmayı başarmalıdır. Öncelik sırasına göre bu  üç şey; eğitim,  iş ve en son olarak da eş seçimidir.

İnsanların doğuştan itibaren  yetiştiği çevrenin toplumsal yapı içerindeki sosyal tabakalaşmaya denk gelen kültürel birikime ve sosyal sermayaye sahiptir. Bu döngünün dışına çıkmak ancak genellikle alınan eğitime göre ve yaptıkları iş kariyerlerine göre yeniden sürekli olarak gelişmektedir.

İşte bu nedenledir ki iyi bir eğitim ve iş olanağı sağlayan ortamlarda kendini geliştiren gençler, gelecekte nasıl bir sosyal ortamda yaşayacaklarını öngörerek doğru bir evlilik yapmalıdır. 

PAYLAŞ     PAYLAŞ